Zobacz jak wpieramy naszych klientów w budowaniu stron internetowych.
Są wyszukiwarki i jest Google

5

Zajrzeć za kulisy Googla – czyli czym jest SEO?

Kiedy szukasz przepisu na nowe menu, serfujesz w poszukiwaniu nowych kreacji lub pobliskiej kawiarni. No właśnie … przeważnie używasz przeglądarki Google. Najchętniej klikasz w wyniki wyszukiwania wyskakujące jako pierwsze. Ale jak to się właściwie dzieje, że jedne wyniki wyszukiwania pojawiają się wyżej, a inne niżej?

Tu zaczynają się schody. Aby przybliżyć Wam ten temat, chciałabym wyjaśnić kilka podstawowych rzeczy z tym związanych.

Strona www i jej struktura

Każda strona internetowa składa się ze strony głównej (zwanej też stroną startową lub home) oraz podstron przyporządkowanych poszczególnym punktom w menu. Każda podstrona ma swój własny adres, czyli tzw. URL. Na przykład: www.domena.pl ma punkt menu „O Nas” pod adresem www.domena.pl/o-nas/ oraz podstronę „Team” pod adresem www.domena.pl/o-nas/team/. Można to porównać do książki z rozdziałami i podrozdziałami, w których znajdziemy poszczególne tematy. Strona internetowa może zawierać od kilku do nawet kilku(nastu) tysięcy podstron, wszystko w miarę potrzeb danego klienta. Tą całą strukturę umieszcza się w tzw. mapie strony w formacie HTML oraz XML, aby ułatwić wyszukiwarce szybsze indeksowanie.

Zobacz jak wpieramy naszych klientów w budowaniu stron internetowych.

Są wyszukiwarki i jest Google
Google na tę chwilę jest największą wyszukiwarką na świecie – z wyjątkiem kilku rynków, w których królują inne wyszukiwarki. Dlatego mówiąc o SEO (Search Engine Optimization), SEO-wcy zawsze mają na myśli Googla. Drugą wyszukiwarką w rankingu jest YouTube.
Google Organic i Google Paid – nie wszystko da się kupić

W momencie, gdy szukamy czegoś na Googlu, widzimy stronę wyników wyszukiwania. Dzieli się ona na tzw. organiczne i płatne wyniki wyszukiwania:
W przeciwieństwie do płatnej reklamy na Googlu, tzw. Google Ads, na organiczne wyniki wyszukiwania nie da się wpłynąć, płacąc za to. Płatne wyniki wyszukiwania pozyskiwane przy pomocy reklam osiągalne są dość szybko. Na organiczne wyniki wyszukiwania trzeba sobie zasłużyć i ciężko na nie zapracować. Można na nie wpłynąć tylko i wyłącznie poprzez optymalizację stron internetowych pod względem technicznym oraz pod względem treści (Content Marketing). Organiczne wyniki wymagają dużo wysiłku, cierpliwości, analiz i nieraz mocnych nerwów. Efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.

PaidSearch i Organic

Grafika 1: Google PaidSearch i Organic (Źródło: opracowanie własne Emilia Hadziewicz)

Google jaki jest każdy widzi? Nie do końca!

Google to potężny Black Box, zamknięta czarna skrzynka, której wieczko uchylone jest tylko minimalnie. Algorytm, który decyduje o rankingu (kolejności) wyników wyszukiwania zawiera około 200 czynników OnPage zarówno technicznych, jak i czynników związanych z treścią oraz z linkowaniem wewnętrznym i zewnętrznym (OffPage). Algorytm ulega też ciągłym zmianom tzw. Google Updates, których nazwy są nieraz nieco zabawne, m. in. Panda, Pingwin, Hummingbird czy Fred ?

How search works?
Matt Cutts, niegdyś guru i twarz Googla, członek zespołu Google Search Quality wyjaśnia w krótkim filmiku jak funkcjonuje wyszukiwarka Google i jej algorytm w bardzo przyjemny i zabawny sposób.

Trzej główni bohaterowie i ich cele
trzej bohaterowie

Grafika 2: Trzej główni bohaterowie (Źródło: opracowanie własne Emilia Hadziewicz)

Google dąży do tego, aby prezentować użytkownikom istotne i odpowiednie dla nich wyniki wyszukiwania, dlatego tak starannie sortuje i „przesiewa je” przy pomocy swojego algorytmu. Celem danej firmy natomiast jest osiągnięcie jak najwyższej pozycji dla danych słów kluczowych. No dobrze, ale czy to wystarczy? Odpowiedz brzmi: Nie! Firma dąży do tego, aby odwiedzający stronę spełnił warunki konwersji, czyli np. dokonał zakupu, pozostawił swoje dane, pobrał katalog lub zarejestrował się w serwisie. Celem użytkownika w tym całym procesie jest znalezienie odpowiedzi na swoje pytanie i zaspokojenie potrzeb. Użytkownik, wpisując frazę kluczowa na Googlu, oczekuje przydatnej dla niego odpowiedzi. Śledząc stronę wyników wyszukiwania tzw. SERP (Search Engine Result Page), wybiera ten dla niego najlepszy i klika. Przyjazna struktura strony, jej wygląd oraz Usability pomagają mu w szybkim znalezieniu tego, czego szuka. Ten cały proces można opisać znanym z teorii komunikacji hasłem
A I D A:
________________
Attention – Interest – Desire – Action
________________
Również Google analizuje w swoim algorytmie częstotliwość kliknięć (CTR). Algorytm Googla staje się coraz bardziej intuicyjny. Czyli to, co dobre dla użytkownika, jest też pozytywne dla Googla.

Słowa kluczowe – Alfa i Omega

Słowa kluczowe tzw. SEO keywords są w SEO jak Alfa i Omega. Na nich bazuje cała dalsza strategia i optymalizacja. Dogłębna analiza słów kluczowych może odkryć całkiem nowe perspektywy sprzedaży dla firm i wyprzedzić konkurencję. Na jej podstawie ustala się strukturę strony, nazwy punktów menu oraz oczywiście treści. Przy frazach tzw. długoogonkowych (longtail) może być własny blog.

Unique Content – wyróżniaj się w tłumie

No właśnie – treści! Unikalnego, poprawnego językowo Contentu, pomagającego użytkownikowi w znalezieniu tego czego szuka, w dokonaniu wyboru usługi lub produktu nie może zabraknąć na stronie internetowej. Teksty na stronach powinny mieć jasną, logiczną strukturę i hierarchię. W miarę potrzeb można, a nawet powinno się, taką treść uzupełnić istotnymi grafikami, filmikami lub elementami graficznymi. Treści tworzymy bazując oczywiście na wspomnianej analizie słów kluczowych, umieszczając je odpowiednio i !z głową! w poszczególnych jej istotnych elementach, takich jak m. in. teksty, nagłówki, meta-description, title-tag, opisie grafiki alt.

Snippet – prezentacja wyniku wyszukiwania

Każda strona SERP na Google zawiera wyniki wyszukiwania składające się z tytułu, krótkiego opisu oraz adresu URL. Optymalizacja tych trzech elementów jest jednym z kluczowych podstaw SEO. W przypadku e-Commerce, Snippet może zostać również uzupełniony o elementy tzw. Reach Snippet (produkt, cena, recenzje itp.)

Istotne jest także, aby na naszej stronie internetowej znajdował się jej pełen adres, a firma posiadała lokalizacje w Google Business (dawne Google Maps).

Google Snippet

Grafika 3: Przykłady Snippetów (Źródło: opracowanie własne Emilia Hadziewicz)

Linki wewnętrzne – ścieżki dla Googla

Linki wewnętrzne to linki kierujące do poszczególnych podstron wewnątrz strony www – mogą być w tekstach, ale linkować można także przez grafiki lub inne elementy. Są one pomocne nie tylko dla użytkownika, ale również dla Googla. Strona zawierająca dobrze rozbudowaną siec linków wewnętrznych pozwala wyszukiwarce dużo szybciej dotrzeć do poszczególnych podstron i je zindeksować.

Technikalia – być czytelnym dla Googla

Analiza i optymalizacja techniczna są również bardzo istotne w SEO. Strona internetowa musi być dobrze „czytelna i zrozumiała” dla Googla. Należy zwrócić przy tym uwagę m. in. na takie aspekty:

 • Za pomocą specjalnych dyrektyw w pliku robots.txt oraz meta-tag o nazwie robots można sterować jakie obszary lub strony mają być crawlowane lub indeksowane (Crawling, czyli badanie stron przez roboty lub crawlery Googla, oraz indeksowanie wyjaśnione zostały w powyższym filmiku)
 • Pomocna jest także nawigacja okruszkowa (tzw. Breadcrumbs) wskazująca ścieżkę, na której się w danej chwili znajdujemy (np.: Home/domena.pl/postrona1/)
 • Przyjazna, a nawet zabawna strona 404 (dla nieistniejących lub błędnych URLs) z listą przydatnych linków jest również pozytywna
 • Strony internetowe dla różnych urządzeń w tzw. Responsive Design to dziś mus
 • Strona sprawnie działająca pod względem prędkości ładowania jest przyjazna dla użytkowników, a co za tym idzie również dla Googla
 • Sitemapy, czyli mapy stron w HTML i XML, jak wspominałam powyżej, powinny być w standardzie.
 • Usability i jasna, rozumiejąca się sama przez siebie nawigacja strony to dziś podstawa
OffPage SEO – Linkbuilding

Duży wpływ na ranking wyników wyszukiwania mają także linki z zewnętrzne, tzw. Inbound Links. Są to linki z innych domen lub subdomen kierujące do strony głównej lub poszczególnych podstron „naszej” witryny. Istotną rolę grają tutaj historia i wiek domeny linkującej, jej Linkbuilding, tematyka oraz zaufanie i to co się o niej mówi w Internecie.
Ciekawe, unikatowe treści na stronie same przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do linkowania. Najkorzystniej jest, jeśli profil linków jest zdrowy i naturalny. Tematyka linkujących stron lub ich branża powinny do „Nas” pasować. Jeśli mamy dobre kontakty biznesowe, poprośmy o link. Linkować możemy zarówno słowa w tekstach, jak i filmiki czy grafiki.

Do not over-optimize

Wystrzegaj się błędów SEO, takich jak:

 • Thin Content, czyli zbyt uboga treść
 • „Ściana treści”, czyli niesformatowane teksty bez odpowiedniej struktury i hierarchii
 • Keyword Stuffing, czyli zbyt częste używanie słowa kluczowego na danej stronie
 • Duplicate Content, czyli zduplikowanie treści wewnątrz serwisu lub między rożnymi domenami
 • Nigdy tylko dla Google, czyli fokus na użytkownika

Podsumowując: Jak sami widzicie, temat jak rzeka! SEO jest jak żonglowanie 1 000 kul – ale jest do opanowania 😀

Autor: Emilia Hadziewicz