Kopia Wpisy na bloga

Narysujmy tę historię. Dlaczego biznesowi po drodze ze sztuką?

Czym właściwie jest art branding? Jakie formy przybiera i jak można go wykorzystać do budowania wizerunku firmy? O tym, na przykładzie współpracy wiodących polskich rysowników z marką Jawor-Parkietdowiecie się z poniższego artykułu.

Biznesowi ze sztuką od lat jest po drodze. Oba obszary bazują na emocjach. Oba obszary zaspokajają pewne potrzeby – użytkowe i emocjonalne. Wynikiem takiej współpracy są nierzadko zaskakujące wytwory wyobraźni i formy kreacji twórców, które mają za zadanie zobrazować charakter firmy, jej ambicje i wartości. Wszystkie te działania związane z promowaniem marki firmy i jej wizerunku można określić pojęciem art branding.

Główną wartością wynikającą z obecności sztuki w biznesie jest fakt, że może ona zmieniać percepcję marki oraz nadawać jej unikalnych cech, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie.

Trzej graficy na 30-lecie firmy

Czy może być lepsza okazja do współpracy biznesu ze sztuką niż obchody jubileuszu firmy? Idąc tym tropem w imieniu naszego klienta – marki Jawor-Parkiet – zaprosiłyśmy do współpracy trzech znanych polskich rysowników. Andrzeja Pągowskiego, Bolesława Chromrego i Bartosza Zaskórskiego – reprezentujących różne style i nurty, ale też dwa pokolenia. To nawiązanie do struktury firmy, która jako przedsiębiorstwo rodzinne z wieloletnią tradycją także zarządzana jest przez dwa pokolenia.

Artyści otrzymali od nas jednakowy brief, w którym przedstawiłyśmy oczekiwania, ale jednocześnie pozostawiłyśmy im pole dla wizji artystycznej. I tak powstały cztery interesujące obrazy firmy. Każdy z nich jest inny, ale każdy też nawiązuje bezpośrednio do działalności przedsiębiorstwa, wartości, którymi się kieruje oraz misji i wizji.

 

 

Co by tu z tego zmalować?

Stworzenie grafik to jedno, a ich dalsze wykorzystanie to drugie. Zastanawiacie się jakie były pola eksploatacji?

Firma Jawor-Parkiet jako producent podłóg drewnianych współpracuje z szerokim gronem architektów. Z myślą o nich przygotowaliśmy jubileuszowe obrazy, na których artyści złożyli autografy, stylowe koszulki i torby plażowe. Podczas BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane, którego Jawor-Parkiet jest wieloletnim partnerem, upominki trafiły także do rąk widzów. Gadżety te były wręczane gościom także podczas ważnych dla firmy wydarzeń, takich jak otwarcie nowych salonów sprzedaży.


Autor zdjęcia: BNP Paribas Kino Letnie 

 

Eleganckie obrazy ozdobiły też każdy z dziesięciu salonów firmowych – personalizowane grafiki w eleganckiej oprawie stanowią gustowną ozdobę wnętrz. Praca Andrzeja Pągowskiego posłużyła również jako motyw przewodni do stworzenia identyfikacji wizualnej dla Gali Jubileuszowej Jawor-Parkiet.

Zrobiłyśmy trochę hałasu

Szkoda byłoby nie nadać tej sprawie rozgłosu. Wordsmith PR narysowało wokół tej współpracy ciekawą historię. Rzadko bowiem zdarza się możliwość do artystycznej współpracy tak różnych artystów.

W efekcie relacji z mediami o tej twórczej kooperacji przeczytali czytelnicy m.in. portali: nowymarketing.plmagazif.com, gpd24.pl czy magazynu Ładny Dom.

Temat gościł tez przez kilka miesięcy w mediach społecznościowych marki i mediów tj. Magazyn Hotel, Gazeta Przemysły Drzewnego, a nawet na Facebooku organizacji wspierającej przemysł drzewny – Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego i fanpage samego artysty – Andrzeja Pągowskiego.

Dla upamiętnienia tej współpracy, poprosiłyśmy także pomysłodawców, o krótką wypowiedź na temat ich twórczości. I tak, np.  Andrzej Pągowski opisał swoje prace dla Jawor-Parkiet:

„Na grafikach jubileuszowych sportretowałem matkę-naturę. Siedziba firmy Jawor-Parkiet znajduje się na Mazurach, regionie słynącym z piękna natury, produkty Firmy też z niej czerpią, dlatego tworząc grafiki  chciałem pokazać matkę-naturę, która dla mnie jest piękną kobietą. Jej wytwory Jawor Parkiet w profesjonalny sposób przenosi do naszych wnętrz mieszkalnych. Użyte kolory to cała gama zieleni i brązów, czyli znowu kolory natury, a słoje z przekroju drewna symbolizują upływ lat i naturalny charakter produktów. W delikatny sposób na obydwu grafikach podkreśliłem polskość firmy. W tle jednej z grafik zaznaczyłem dwuwarstwowość, którą charakteryzują się produkty”.

Zaprezentowany powyżej obraz i jego opis przez autora są dowodem na to, że wartości i historię firmy można doskonale przedstawić w artystyczny i zrozumiały dla każdego sposób. To portret firmy, który mówi o niej więcej niż tysiąc słów.

Jesteśmy przekonane, że wszystkie podjęte współprace z artystami są bez wahania wartościowe dla wizerunku Jawor-Parkiet. Za sprawą takich działań, znane przedsiębiorstwo może być postrzegane jako marka ceniąca estetykę, jakość, rozwój, kreatywne rozwiązania i potrafiącą postawić przed sobą wyzwania.

Krótko o artystach:

Andrzej Pągowski – artysta grafik, twórca licznych portretów, murali, autor ponad 1500 tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk. Jego prace znajdują się w kolekcjach, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
Bartosz Zaskórski – artysta wizualny i dźwiękowy, rysownik, autor słuchowisk i płyt, twórca gier komputerowych. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty. Tworzy smutną muzykę elektroniczną. W rysunkach prezentuje wszystko to, co potencjalnie jest straszne i przerażające. Na papierze posługuje się cienkopisem, dzięki któremu jego prace przybierają niezwykle dopracowane formy.
Bolesław Chromry – rysownik, autor powieści graficznych, malarz, grafik, copywriter, twórca okładek i plakatów. Wszystkie prace artysty opowiadają o współczesnej Polsce i rozgrywają się w bieżącej rzeczywistości lub nieodległej przyszłości. W swoich dziełach zwraca uwagę na to, co bawi i irytuje większość polskiego społeczeństwa.

 Przeczytaj: Nie masz czasu? Czas na agencję PR

Projekt bez tytulu11

Napisane przez: Ewelina Marta Kulbaka