x20 kng g wydarzenie 1080x675.png.pagespeed.ic.p4Xl3b8noM

20. Kino na Granicy zbliża się z prędkością światła

Znamy już pierwsze szczegóły programu. Ruszyła również przedsprzedaż karnetów. Nic dziwnego, że przygotowania do święta kina w Cieszynie i Czeskim Cieszynie nabierają tempa.

Jaskółką zwiastującą nadejście wiosny, a wraz z nią cieszyńskiego przeglądu filmowego, była premiera grafiki autorstwa Iwony Cichy. Artystkę zainspirowały mapy nieboskłonu. Zobaczyła w nich metaforę spotkań sympatyków polskiego i czeskiego kina.

Połączenie odpowiednich punktów – filmów, miejsc, uczestników, zaproszonych gwiazd i nas jako organizatorów być może stworzy w 2018 roku zupełnie nową konstelację na północnym wiosennym niebie (układ gwiazd w tle nie jest przypadkowy!) ­– mówi Iwona Cichy. – Gwiazdozbiór 20. Kina na Granicy!

W tym roku szczególnie pochylimy się m.in. nad twórczością Krzysztofa Zanussiego i Jana Hřebejka. Obaj reżyserzy potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna. Urodzinową atmosferę podkręci wybór filmów obrazujących, jak bawią się i świętują Polacy i Czesi. Oj, będzie bal…

Lecz 2018 rok to również rocznica innych, mniej wesołych wydarzeń z historii Europy Środkowej. Mija 50 lat od tragicznych wypadków polskiego marca ’68 i inwazji na Czechosłowację z sierpnia ’68, kończącej praską wiosnę. Filmy obrazujące ówczesne niepokoje zobaczymy w bloku „Niespokojne kino 1968 roku”.

Zapraszamy na filmową majówkę, bo przecież wszyscy wiemy, że KINO CIESZY(n), KINO BARDZO CIESZY(n)!

W Wordsmith PR projektem zajmują się Karolina Kazuła i Weronika Skwarzec.